Boş yere mermi sıkan asker, şehit sayılmaz mı?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed (sav) hadisinde “Devlet malından bir hırka bile olsa aşıran, çalan şehit olmaz.” buyurmuş. Bununla ilgili sorum var?
- Şimdi bir asker savaşa gitmeden önce "eli almışsın" diye boş yere ateş etti veya düşmanın 5-6 defa vurulduğunu gördü ama bir daha sıktı (içi kesin rahat olmadı).
- Bunlar bu hadise dahil olur mu, ganimet değil ama mermi devlet malı sonuçta ve israfa benzeyen durum var?
- Yoksa komutanları bir şey demiyorsa sıkıntı olmaz mı?
- Yani mermi boşa gitmesin diye en ufak risk almaya gerek var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Lüzumsuz yere mermi atmak veya düşman öldüğü halde yine sıkmak gibi tutumlar hoş karşılanmayan israf sayılabilir.

Fakat, bizzat savaş halinin bir sonucu olarak mermilerin israf edilmesi, -ister savaş esnasında, ister savaşın dışında olsun- savaşla alakası olmayan bir şey aşırmak gibi aşırı bir suçla kıyaslanmaz. Yani, mermileri boş yere israf etmekten gelen günah, şehitlik mertebesine engel değildir.