Borçlu parayı ödemezse, alacaklı zarar edeceğinden enflasyon farkı talep edebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şayet paranızı gününde ödememişse, gecikme cezası olarak enflasyon farkını alabilirsiniz. Siz istemeden arkadaşınız teşekkür babından size bir hediye alsa bu da faiz olmaz. Faiz bir anlaşmadır ve borç verirken yapılır.

Şayet siz para on gün daha sende kalsın deyip üzerine pantol isterseniz bu faiz olur. Ama on günlük gecikmenin enflasyon farkını isteyebilirsiniz.