Avukatın, davalarda faiz talep etmesi caiz midir?

Soru Detayı

- Boşanma davasında müvekkilime kendisinden alınan altınların iadesi mümkün olmadığında faiziyle birlikte talep etme hakkımızın olduğu bilgisini verdim. Bu bilgilendirmeyi yapmam caiz midir?
- Müvekkilimin talebi üzerine karşı tarafın faiziyle ödemesini istemek caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz talep etmek caiz olmaz.

Meşru bir borcun ödenmesi vadesinde yapılmamış olursa, alacağın tahsil edildiği zamana kadarki değer kaybı olan enflasyon farkı talep edilebilir.

Enflasyon farkı hukuken alınamıyorsa temerrüt faizi alınır, bunun enflasyon farkını karşılayan kısmı alacaklının olur, fazlası borçluya iade edilir.