Bıyığın İslam'daki yeri nedir? İmam-ı Şafiiden edilen rivayet doğru mu; bıyıksız bir erkeğe bakmak mekruh mu? Bir erkeğin bıyıksız olması takva cihetinden sakıncalı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis-i şerifte,

"Bıyıklarınızı kısaltın, sakallarınızı ise bırakın." (Buharî, İstaizan, 51; Müslim, Taharet,53-55)

buyurulmuştur. Dört mezhebe göre de bıyıkların, üst dudak kenarı/kırmızı tarafı görülecek şekilde kısaltılması sünnettir.

Şafiilere göre bıyıkları tıraş etmek mekruhtur. Maliki ve Hanbeliler de benzer görüşlere sahiptir. Hanefi mezhebindeki bir görüşe göre, bıyıkları tamamen tıraş etmek sünnettir. (bk. el-Cezerî, el-Fıkhu ala'l-Mezahibi'i-Arbaa, II/44-46). Ancak bu görüş çok fazla revaç bulmamıştır.

Sorunuzun ikinci şıkkına gelince;

Selef-i Salihin dediğimiz büyük insanlar, dinî hassasiyetleri zirvede olduğu için, her konuda çok titiz davranıyorlardı. Bu cümleden olarak "Emred" denilen bıyıkları hafif/yeni çıkmış, yakışıklı çocuklara da bakmıyorlardı. Bu konuda İmam Azam, İmam Şafii ve diğer büyükler hakkında da bazı menkıbeler vardır.

Şayet söylenen sözler gerçeği yansıtıyorsa, bunun anlamı; bir erkeğin bıyığı olmadığı için değil, yüzü kadın yüzü gibi çekici olduğu için "Bıyıksız bir erkeğe bakmak mekruh." demişlerdir. Şu materyalist asrın bakış açısına göre, bunu anlamanın çok zor olduğunu unutmamak gerekir.