Birisi bir şey söylediğinde, estağfirullah demek doğru mu?

Soru Detayı

- Estağfirullah ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elbette doğrudur, hatta çok güzel olur.

"Estağfirullah" kelimesi, bir duadır ve bazı manaları kısaca şöyledir:

- Allah’tan kusurumun örtülmesini dilerim, Allah, kusurumu affetsin, Allah’tan hata ve kusurlarımı bağışlamasını dilerim.

Ayrıca hürmet veya ikramlara karşı tevazu maksadıyla da söylenmektedir. Yani incelik ve alçak gönüllülük göstermek üzere teşekkür edilen veya övülen bir kimsenin söylediği bir sözdür.

İşte soruda geçen durum daha çok bu manasıyladır.

Böylece, bir Müslüman kendisine yapılan övgü, hürmet, teşeküür ve ikramlara karşı "estağfirullah" diyerek sanki şöyle demek istemiştir:

"Bu faziletlerin ve güzelliklerin asıl sahibi Allah’tır, bunlara sahiplenmekten, gururlanmaktan, benlikten Allah’a sığınırım, hepsi Onundur. Ancak hata, kusur ve eksiklik varsa onlar da bana aittir, onlar için de tövbe istiğfar ederim, Ondan af dilerim."

Buna göre, teşekkür edilen veya övülen bir kimsenin, bu manaları düşünerek "Estağfirullah!.." demesi ne kadar güzel ve yerinde bir âdettir.