Bir Müslüman Mars’a giderse namaz, oruç, hac ne olacak?

Soru Detayı

- Bundan 100 yıl sonra Mars ya da başka bir gezegende yeni bir insan kolonisi kurulduğunda, koloni içindeki müslümanlar ibadetlerini nasıl yapacak?
- Bir gün insanoğlu başka gezegenlere koloniler kuracak. Bunu bilmek için müneccim olmaya hacet yok. Başka bir gezegene koloni kuran insanlar içinde müslüman bulunduğu takdirde ibadetlerini nasıl yerine getirecek?
- Bunu biraz daha ileriye götürürsek milyon ışık yılı uzağa giden bir müslüman ibadetlerini hangi kurala göre yapacak?
- İslamın şartı beş olduğuna göre namaz kılarken yıldız gibi gözüken dünyaya mı dönecek?
- Peki ya hacca nasıl gidecek?
- Oruç nasıl tutulacak? Orucun nasıl tutulacağı Kuran’da açıkça yazılıdır. Başka bir galakside oruç hangi kurala göre tutulacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazı kılarken dünyaya dönecek.

Orucu dünyadaki takvime (vakit cetveline) göre tutacak.

Dünyaya gidip hac yapmak mümkün olmaktan çıkarsa, Müslümanlar hac ile yükümlü olmazlar; çünkü dinimizde mümkün olmayan bir teklif yoktur.