Öldükten sonra bazı insanlar hayvana mı dönecek?

Soru Detayı

- Bazı insanların ölümden sonra ceza olarak hayvana dönüştürüleceğini duydum. Bu insanlar da kıyamet günü diğer hayvanlar gibi toza mı dönecek?
- Bazı zavallı insanlar, ölümlerinden sonra bir ceza olarak hayvanlara dönüştürüleceklerdir. Bu insanlar eninde sonunda kıyamet günü cehenneme mi girecek, yoksa diğer normal hayvanlar gibi toza mı dönüşecekler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ne bir ayette ne sahih bir hadiste böyle bir bilgiye rastlayamadık. Bu gibi düşünceler daha çok reenkarnasyon inancına sahip olan kimselerin uydurmalarıdır.

Nebe suresinin son ayetinde kâfirlerin "keşke toprak olsaydık” sözlerine yer verilmiştir. Müfessirler, bunu “yani; keşke biz de hayvan olsaydık, onlar gibi toprak olsaydık da cehenneme girmeseydik” diye yorumlamışlardır.

Burada geçen "hayvan olma" istekleri veya temennileri “Dünya hayatında iken hayvan yaratılsaydık.” demektir. Çünkü İslam akidesinde reenkarnasyon olmadığı gibi, birçok ayet ve sahih hadislerde de ahiret hayatında cennet ve cehennemden başka insanların gidecekleri bir yurtlarının olmadığına işaret edilmiştir.

Öyle zannediyoruz, bu konuyu özet halde takdim eden şu ayetlerdir:

“Şüphesiz, iyiler Naim cennetindedirler. Ve hiç şüphe yok ki, kötüler / günahkârlar da cehennemdedirler.” (İnfitar, 82/13-14)

Demek ki başka yer yoktur.