Bir malı, ileride daha yüksek fiyata almak ya da satmak şartıyla alım-satım caiz mi?

Soru Detayı

- Ticaret helal haram meselesi
- ​İki kişi var Ali ve Ahmet bey. Ali beyin paraya ihtiyacı var, Ahmet beyin de parası var. Ahmet bey Ali beye para veririm ama karşılıksız vermem diyor. Ali beyin 10 milyon değerindeki evi tapusuyla birlikte Ahmet beye geçiyor.
- Ama aralarında şöyle bir anlaşma yapıyorlar: Ali bey diyor ki bir sene içinde durumum düzelirse evimi senden geri satın alırım diyor.
- Ahmet bey de geri sana satarım ama 10 milyona değil 13 milyona geri sana satarım diyor, ama Ahmet bey en fazla bir yıl bekleyeceğini bir yılı geçerse evi artık istediğine istediği fiyattan satacağını ya da kendinde kalacağını söylüyor.
- Taraflar bütün riskleri göze alıp anlaşma yapıyorlar, imza atıyorlar, bu ticaret caiz midir haram mıdır, haramsa neden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu işlemin caiz olabilmesi için, şu şartların gerçekleşmesi gerekir:

Burada iki akit var:

Biri karz (kredi, ödünç para verme) akdi, diğeri belli şartlar ileri süren vaadli satım akdi.

Birinci akit yapılırken, bu akde bağlı menfaat getiren bir başka akit veya vaad bulunmamalıdır. Ödünç para, Allah rızası için ve açık-kapalı faizsiz verilmelidir.

İkinci akit birinciden bağımsız olmalı, ilerideki satım da o günün piyasa değerinden yapılmalıdır.

Bir kişi bir başkasına ödünç para verirken, ileride elde edeceği bir menfaati şart koşarsa, bu örtülü faiz olur.

Paraya ihtiyacı olan bir kimse, başka çare bulamadığı için bu işlemi yaparsa mesul olmaz; ama ona bu şartlarla ödünç para veren örtülü faiz yemiş olur.