Bir kızın, eğitim amaçlı yabancı bir ailede kalması uygun mudur?

Soru Detayı

- Yurt dışında yapılan bir uygulama:
- Güncel hayatta çokça rastladığımız bir durumdan yola çıkarak: bir çocuk (bilhassa kız çocuk) eğitim amaçlı yabancı bir yerde yabancı bir ailede kalması uygun mudur?
- Mesela üniversite ortamında denk geliyoruz buna, talebeler bir dönem veya daha fazla başka ülkede gidiyor ve orda bir ailede okuyor.
- Bazı nadir durumlarda da okul buna kısa müddet için zorluyor mesela.. Okul bunu program olarak icra etmek istiyor.
- Dinimizin hükmü nedir bu noktada?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kız çocuğu ergenlik çağına gelmiş ise tesettür, yabancılarla ilişkilerde şeriatın koyduğu kurallar onu da bağlar.

Kız yabancı (muhtemelen başka dinden) olan bir ailede kalacak, onlarla içli dışı olacak (buna ihtilat denir), tesettüre riayet edemeyecek, helal yeme ve içmede sıkıntıları olacak, cinsel taciz ihtimali de devrede bulunacak.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, yabancı bir ailede kalmanın zarureti de yoktur; başka çareler vardır, yoksa yabancı ülkede okumaz, ailesinin bulunduğu veya kızlara mahsus evlerin ve yurtların var olduğu yerlerde okur.