Bir kişi havada uçsa bile, dine aykırı yaşıyorsa, onu saptırıcı bilin, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

"Bir kişinin havada uçtuğunu, denizde yürüdüğünü veya ağzına ateş koyup yuttuğunu görseniz, fakat dine uymayan bir iş yapsa, keramet ehliyim dese de onu büyücü, yalancı, sapık ve doğru yoldan saptırıcı bilin!" (El Munire)
- Bu rivayetinin sıhhat ve tahrici nedir?
- El Munire kimin kitabıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İhtilaflı olmakla beraber, daha çok kabul gören görüşe göre, “el-Münire” adlı eser, akaid kitabı olup, Hasan Kafi el-Hisari’ye aittir.

Orada geçen ifadelerin, bir hadis olarak herhangi bir rivayetine rastlayamadık.

Ancak İmam Şafii’nin benzer bir sözü şöyledir:

“Bir kimseyi su üzerinde yürüdüğünü veya havada uçtuğunu görseniz bile, onunla aldanmayın. Bilakis onun durumunu Kitap ve sünnetin ölçüsüne vurun... (bk. Siyeru’l-Alam, 12/348; Merkezu’l-Fetva, Rakam’l-Fetva: 53617)