Bir kadınla malı veya soyu için evlenmek yanlış değil mi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz neden bir kadınla malı veya soyu için evlenebileceğimizi söylemiştir?
- Peygamber efendimizin şöyle bir hadisi varmış:
"Kadın dört şeyi için nikâhlanılır; malı, soyu, güzelliği ve dini. Sen dindar olanını seç ki elin bereket bulsun.".
- Peygamber Efendimiz neden böyle bir şey söylemiştir?
- Dindar olan ve güzel olan olabilir ama bir kadınla neden malı veya soyu için evlenebileceğimiz söylenmiştir? Bu hem bir menfaat evliliği hem de bir aldatmaca olmaz mı?
- Yani Peygamber Efendimiz -haşa- kadınları bir eşya olarak görüp onları kullanabileceğimizi mi söylemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz asla “menfaat evliliği ve bir aldatmaca” yapın demez; Onun dediği şudur:

"İnsanlar genellikle eş seçiminde mala, soya, güzelliğe bakıyorlar, ama sen dindarına bak."

Demek ki, bu hadis-i şerifte bir kadınla malı veya soyu için evliliğe teşvik yoktur, aksine insanların yapmaları gerekene teşvik vardır: "Dini bütün olanla evlenin."