Bir insan ibadetinde kusurlu davranırsa, Allah sürekli o kişiye üzüntü mü verir?

Soru Detayı

"Kul salih amelinde kusurlu davranınca, Allah onu üzüntülere müptelâ eder." (Camiü’s-sağir, Hadis No. 441)
- Twitter de Hadis-i Şerif sayfasında böyle bir hadis gördüm. Bunun manası nedir acaba?
- Kul salih amel yaparken veya salih amelinde hata edince ALLAH sürekli o kişiye üzüntü mü verir?
- Kul iyi bir iş yapma niyetindeyken hata etse, ALLAH üzüntüye mi müptela ediyor yani bunu pek idrak edemedim?
-  ALLAH kullarına asla zulmedici değildir bunun bilincindeyim. Açıklarsanız sevinirim.
- Hadislerin çok farklı manaları olduğunu biliyorum acaba bu hadisin manası nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- “Kul (salih) amelinde kusurlu davranınca, Allah onu üzüntülere müptelâ eder." (bk. el-Camiu’s-Sağir, h. no: 1647) anlamındaki hadis rivayeti zayıftır. (bk. Nasıruddin el-Elbani, Daifu’l-Cami, h. no: 634)

- Bununla beraber, hadis rivayetinde “salih” kelimesi yoktur.

Hadisi şöyle anlamak mümkündür:

Bir insan amel işlerken kusurlu davranırsa, Allah onun bu kusurlarını telafi etmek adına kendisine üzüntü kaynağı olacak bazı sıkıntılar verir. O sıkıntılı ve üzüntü verici durumdan ötürü onun günahlarını ve kusurlarını bağışlar.

Nitekim sahih hadiste bu gerçeğe işaret eden şu  ifadeler vardır:

“Bir Müslümana herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî, Mardâ, 1; Müslim, Bir, 5)