Bir hadis okuduğumuzda ne yapmalıyız?

Soru Detayı

- Örneğin, karşılaştığımız bir hadisin metnini anlamaya çalışmaya geçmeden evvel hangi adımları atmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadisleri okursunuz ve okumak gerekir, iman, edeb, Allah ve Resulullah (asm) sevgisinin artması, Hz. Peygamber’in hayatını öğrenmek gibi faydaları herkese açıktır.

Ancak, hadisten hüküm ve kural çıkarmaya gelince, onu ehline danışmanız gerekir; hadisle ilgili şerhlere, konusuna göre, fıkıh, kelam gibi kaynklara bakmanız gerekir.