Hz. Muhammed insan olmadan önce yıldız mıydı?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed'in (s.a.v) Âdem (a.s.)'ın ruh ve çamur arasında iken peygamber olduğunu söylediği bir hadis var. Ve Muhammed (s.a.v) Allah'ın (c.c.) nurudur.
- Bunun aynı zamanda Hz. Muhammed'in (s.a.v) İslam'ı tebliğ etmek için son peygamber olarak bu dünyaya gönderilmeden önce gökte bir yıldız olduğu anlamına geldiğini duydum. İnsan olmadan önce bir yıldız olduğu gerçeği var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan olmadan önce Hz. Muhammed (asm) Efendimizin bir yıldız olduğunu gösteren ne dinen ne ilmen ne de aklen bir delilin en ufak bir kırıntısı bile yoktur.

“Hz. Muhammed (asm) Allah'ın (c.c.) nurudur.” ifadesi de yanlışın ta kendisidir. Zira nuru da yaratan Allah’tır. Hiçbir varlık “Allah’ın nurundan” bir parça değildir. Zira bu takdirde Allah -haşa- “bölünebilen parçalara sahip olması gerekir” ki bu düşünce İslam’ın ruhuna aykırıdır.

Hadis-i şerifte şu bilgiler vardır:

Hz. Cabir anlatıyor:

“Ey Allah’ın Resulü! Anam-babam sana feda olsun, Allah’ın her şeyden önce ilk yarattığı şeyi bana söyler misiniz?” diye sordum. Şöyle buyurdu:

“Ey Cabir! Her şeyden önce Allah’ın ilk yarattığı şey senin peygamberinin nurudur. O nur, Allah’ın kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh, ne kalem, ne cennet, ne ateş / cehennem vardı. Ne melek ne gök ne yer ne güneş ne ay ne cin ve ne de insan vardı." (bk. Aclunî, Keşfu'l-Hafa, 1/265-266)

Görüldüğü üzere, bu hadiste Hz. Peygamberin (asm) nuru, Allah’ın nuru değil, Allah tarafından yaratılan ilk varlık olduğu gerçeğidir.

- Hz. Muhammed (asm) bedeni itibariyle diğer insanlar gibi bir insandır, et ve kemikten yaratılmıştır. Kuran’da onun nur ile ilişkisi, peygamberliği yönüyledir.

“İşte sana da emrimizle, bir ruh (kalpleri dirilten bir kitap) vahyettik. Sen kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi, kendisiyle doğru yola eriştireceğimiz bir nur yaptık. Şüphesiz ki sen doğru bir yola iletiyorsun; göklerdeki ve yerdeki her şeyin sahibi olan Allah'ın yoluna. İyi bilin ki, bütün işler sonunda Allah'a döner.” (Şura, 52-53)

mealindeki ayette, risaletle ilgili bu vahyin nuruna işaret edilmiştir.