Bir ezan iki müezzin ile okunabilir mi?

Soru Detayı

- Ben bir abim ile tek ezanı iki kişi okumuştuk, bir kişi fıkıh kitaplarına göre bunun sahih olmadığını söyledi, ben de şüpheye düştüm acaba ezanım oldu mu?
- Bunu çoğu ünlü hocalarımız da yapıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazların vaktinin geldiğini, hadislerle belirlenen sözlerle ve özel şekilde müminlere duyurmaya ezan denir.

Ezan, genel olarak İslâm’ın şiarı ve bir yöredeki Müslüman varlığının sembolüdür.

İki kişinin karşılıklı olarak okuduğu ezana “çifte ezan” denilir.

Ayrıca birbirine yakın camilerde müezzinlerin karşılıklı ezan okuduklarına da şahit olunmaktadır.

Asıl olan, ezanı okumaya başlayan kişinin, sonuna kadar devam ederek bitirmesidir.

Birinci kişinin, ezanın devamını okuyamadığı veya uzun süre ara verdiği hallerde, ezan sünnetinin yerine getirilmiş olması için ezanın baştan başlanarak okunması gerekir. Ancak baştan başlanması fıkhi anlamda vacip olmayıp kitaplarımızda bunun müstehap olduğu da ifade edilmektedir. (İbn Nüceym, el-Bahru'rrâik, I, 278; İbn âbidîn, Reddülmuhtâr, I, 393)

Dolayısıyla geçmişte bir şekilde ezanın birden fazla kişi tarafından okunmuş olmasından dolayı, o ezandan sonra kılınan namazın sıhhatiyle ilgili herhangi bir tereddüt oluşturmak doğru değildir. Okunan ezanlar da kılınan namazlar da geçerlidir. Ancak başta da ifade ettiğimiz gibi, esas olan ezanı tek kişinin okumasıdır.