Bindiğim ticari taksinin trafik cezasını kim öder?

Soru Detayı

- Bir konuda bilginize ihtiyacım var lütfen yardımcı olur musunuz?
- Gireceğim sınav için yanlış okula gitmişim ve sınavın başlamasına 25 dk var. Taksi buldum hemen şoför gideceğim okulun 40 dk. mesafede olduğunu ve yetişemeyeceğimi söyledi, ben kabul etmedim koca yılın emeği sonuçta. Bindim taksiye radar var diyerek yavaşladı şoför ben daha hızlı gidemez miyiz dedim ne yapayım arabaların üstünden mi gideyim dedi ve o an radara girdik ve ileride polisler çevirdi ve sınavın başlamasına 1 dk. kalmıştı. Ben artık ineyim dedim, ben zaten geri gidiyorum dedi ve taksimetre 100 lira gösteriyordu. Geri dönüş için para almaz zannettim, taksi durağına yaklaştık durdu 180 küsur falan ya da daha fazla olabilir. Taksici önce taksimetredeki tutarı söyledi sonrada ne varsa ver dedi.
- Taksiden inerken de trafik cezasını elime tutuşturdu bunu kim ödeyecek şimdi dedi 488 lira olduğunu söyledi (ben makbuza bakmadım). Kul hakkı bu dedi yarı yarıya ödeyelim bile demedi.
- Şu an gücüm yok siz numaranızı verin diyerek indim araçtan.
- Şimdi ben bu parayı taksiciye ödemeli miyim ya da ne kadarını ödemeliyim kendimin sebep olduğunu düşünerek, ne yapmam gerekir?
- Lütfen bilgi verir misiniz dinen bunun gereği nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taksi ücretinin tamamını ödemeniz gerekir.

Cezaya gelince, şoföre etkili baskı yapmanız (onu tehdit vb. ile mecbur etmeniz) söz konusu olamayacağı için, cezayı kendisi (şoför) öder.