Ticari taksinin ve gelirlerinin zekatı nasıl hesaplanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ticari taksinin zekatı yoktur; kiraya verilmiş ev ve arsalar gibidir, sadece gelirinden zekat verilir.

Ticari aracın gelirlerinden zekat verilirken, yıllık birikimin kırkta biri olarak hesaplanır.

Ticari taksinin veya kiralanan evin gelirleri biriktirilir. Yıl sonunda bu biriktirilen miktardan para kalırsa ve zekat verme yeter sayısına da ulaşırsa, bunların gelirlerini yüzde iki buçuğu yani kırkta biri zekat olarak verilir.

Bunun anlamı şudur: Ticari taksilerin gelirleri ve kiralanan evlerin gelirleri insanın diğer gelir kaynakları gibidir. Yıl sonunda bir şey kalırsa ve zekat miktarına da ulaşırsa, zekatları verilir yoksa zekat farz olmaz.

Bir insanın zekat verecek kadar zengin sayılması için, nisab miktarı diye isimlendirilen zekat yeter sayısı kadar mala sahip olması gerekir. Nisap miktarı mala sahip olan kimse yıl sonunda gelirlerinden elinde kalanın tamamından kırkta bir zekat verir.