Beş şeyi yapmadan yatma, dört şeyi yapmadan yatma, hadis mi?

Soru Detayı

- Bu rivayetlerin kaynağı ve sıhhati nedir?
- Her ikisinin de farklı yönlerinin olması nasıl açıklanabilir?
- Birinci rivayet: Ey Aişe! Geceleri şu dört şeyi yapmadan sakın yatma..! Müminlerin annesi hazreti Aişe (r.a.) şöyle anlatıyor. Fahri Kainat efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: Ey Aişe! Geceleri şu dört şeyi yapmadan sakın yatma.
1) Kur-anı hatmetmeden.
2) Kıyamet günü Peygamberlerin şefaatine erişmeden.
3) Müslümanların gönlünü almadan.
4) Hac etmeden.
- Hazreti peygamber (s.a.v.) bu sözleri söyledikten sonra namaza durdu. Bende yatağın üzerinde namazını bitirene kadar şaşkınlık içinde otura kaldım. Namazını bitirdikten sonra sordum, ey Allah’ın Resulü anam babam sana feda olsun, ben söylediğiniz o dört şeyi şuanda yapamadım, nasıl yapabileceğimi söyler misiniz?
-  Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v) gülümseyerek bana şunları söyledi:
1) Ey Aişe İhlâs suresini üç defa okudunuz mu Kuranı Kerimi baştan sona hatmetmişçesine sevap kazanırsın.
2) Bana ve benden önceki Peygamberlere salât ve selam getirdiniz mi, Kıyamet günü şefaatimize erişirsin.
3) Bütün müminlere dua ve istiğfar ettin mi, onların gönlünü almış ve hoşnutluğunu kazanmış olursun. 4)
“Sübhanallahi velhamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber.” dediğin zamanda hac etmiş gibi sevap kazanırsın.

- İkinci rivayet: Ya Ali beş şeyi yapmadan yatma...! Peygamberimiz (s.a.v) Hz. Ali'ye şöyle buyurdular: Ya Ali beş şeyi yapmadan yatma...!
1) Kuran’ın hepsini okumadan yatma.
2) Dört bin dirhem sadaka vermeden yatma.
3) Kabeyi ziyaret etmeden yatma.
4) Cennette yeriniz hazırlamadan yatma.
5) Küs olduğun biriyle barışmadan yatma.
- Ali radıyallahu anhu bu nasıl olur ya resulallah dedi? Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurdular: Bilmiyor musun ki:
1) 3 kere İhlas suresi Kuran’ın hepsine eşittir.
2) 4 kere Fatiha suresi 4 bin dirheme eşittir.
3) 10 Kere “Lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehû’l-hamdü yuhyî ve yümîtü ve hüve alâ külli şey’in kadîr” demen de Kabeyi ziyarete eşittir.
4) 10 kere, “La havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” demen cennette yerini hazırlamana vesiledir.
5) 10 kere “Estağfurullâh el azîm ellezi lâilâhe illâ hû el hayyel kayyûm ve etûbu ileyh” demen dargın ve husumetli olduğun insanlarla barışmış derecesinde ecre vesiledir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birinci rivayet sahih değildir. Muteber hiçbir kaynakta rastlayamadık.

İkinci rivayet de sahih değil ve uydurmadır. (bk. Mecmuu’ Fetava İbn Baz, 26/328-330)

Bu sebeple bunlar arasındaki çelişkiyi izah etmeye gerek yoktur.