Beraat Kandili'nde bir yıllık kaderimiz yazılıyormuş, bu doğru mudur?

Soru Detayı

- Bizim kaderimiz her sene Berat Kandili'nde mi yazılıyor, yoksa biz doğmadan evvel yazılmadı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın kaderi dünyaya gelmeden önce levh-i mahfuzda yazılmıştır. Bazı alimlere göre, Berat Gecesi, emirlerin levh–i mahfuzdan istinsahına (kopyalanmasına) başlanır. Katip melekler bu geceden, gelecek senenin aynı gecesine kadar olacak olayları levh-i mahfuzdan yazar ve bu işler, Kadir Gecesi bitirilir.

Rızıklarla alâkalı defter Mikail (as)’e; harpler, zelzeleler, yıldırımlar, ölümler ve çöküntülerle ilgili defter Cebrail (as)’e; amellerle alakalı defter, dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil (as)’e; musibetlere ait nüsha da Azrail (as)’e teslim olunur. (Canan, Kütüb–ü Sitte, III/287)

Rasûlulllah (asm):

“Allah Tealâ tüm şeyleri Berat Gecesi'nde takdir eder. Kadir Gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder.” (Fahrüddin Razi, Tefsirü’l Kebir, 23/293)

buyurmuştur.

Berat Gecesi'nde eceller ve rızıklar; Kadir Gecesi'nde ise hayır, bereket ve selametle alakalı işler takdir edilir. Kadir Gecesi'nde, dinin güç–kuvvet bulduğu şeylerin takdir edildiği; Berâat Gecesi'nde ise, o yıl ölecek olanların isimlerinin kaydedilip ölüm meleğine teslim edildiği de söylenmiştir. (Razi, a.y.)