Beraat Kandili'nde bir yıllık kaderimiz yazılıyormuş, bu doğru mudur?

Soru Detayı

Bizim kaderimiz her sene Berat Kandili'nde mi yazılıyor, yoksa biz doğmadan evvel yazılmadı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın kaderi dünyaya gelmeden önce levh-i mahfuzda yazılmıştır. Bazı alimlere göre, Berat Gecesi, emirlerin levh–i mahfuzdan istinsahına (kopyalanmasına) başlanır. Katip melekler bu geceden, gelecek senenin aynı gecesine kadar olacak olayları levh-i mahfuzdan yazar ve bu işler, Kadir Gecesi bitirilir.

Rızıklarla alâkalı defter Mikail (as)’e; harpler, zelzeleler, yıldırımlar, ölümler ve çöküntülerle ilgili defter Cebrail (as)’e; amellerle alakalı defter, dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil (as)’e; musibetlere ait nüsha da Azrail (as)’e teslim olunur. (Canan, Kütüb–ü Sitte, III/287)

Rasûlulllah (asm):

“Allah Tealâ tüm şeyleri Berat Gecesi'nde takdir eder. Kadir Gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder.” (Fahrüddin Razi, Tefsirü’l Kebir, 23/293)

buyurmuştur.

Berat Gecesi'nde eceller ve rızıklar; Kadir Gecesi'nde ise hayır, bereket ve selametle alakalı işler takdir edilir. Kadir Gecesi'nde, dinin güç–kuvvet bulduğu şeylerin takdir edildiği; Berâat Gecesi'nde ise, o yıl ölecek olanların isimlerinin kaydedilip ölüm meleğine teslim edildiği de söylenmiştir. (Razi, a.y.)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun
UYGULAMALAR