"Hakkımda ne düşünüyorsan, on katı senin başına gelsin." demek beddua mı olur?

Soru Detayı

"Benim hakkımda ne düşünüyorsanız, ne yapmak istiyosanız on katı senin de başına gelsin." dersek, beddua etmiş olur muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözü hayırda ve güzellikte kullanmak gerekir. Kötülükte ise ancak hayır dua edilir ve ıslahı için çalışılır. Kölükle karşılık vermek bile doğru olmadığına göre, on katını istemek zulümdür.

Rasûlüllah Efendimiz (asm): "Ben lanetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, birr 87) buyurur. Bir mü'mine lanet (beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (bk. Buhârî, Edep 44). Yapılan bir lanetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldığını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, birr 48; Ebû Dâvûd, Edep 45)