Beddua eden kimseye beddua ile karşılık vermek hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Bir kişi bana sürekli suizanlarda bulunmaktadır. Kavga ve kötü söze dair birçok hadis ekledim, uyardım ama hâlâ art niyetle buna devam etmekte, bu da beni çok üzüyor. En sonunda dayanamadım beddua ettim ve hâlâ da ediyorum, neticede insanız ne kadar sabır çektimse olmadı. Tövbe istiğfar gerekli mi ya da ne yapabilirim, sürekli bu hakaretlere? Rabbime havale ettim, ama insanın yüreğine değiyor bunlar, bir açıklama lütfen?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kişi size kötü sözlerde bulunuyorsa ve bundan rahatsız oluyorsanız, bir daha bu kişi ile internette görüşmeyin. Böylece ne rahatsız olursunuz ne de beddua eedersiniz.

Rasûlüllah Efendimiz:

"Ben lânetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, birr 87)

buyurur. Bir mü'mine lânet (beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44) Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldığını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, birr 48; Ebû Dâvûd, edep 45)

Haklı bile olsanız beddua etmenizi tavsiye etmeyiz.