İyi bir insanın kötü birisine beddua etmesinin günahı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zulme uğrayan bir insanın beddua etmesi günah değildir. Ancak sebepsiz beddua etmek doğru değildir.

Rasûlüllah Efendimiz (asm):

"Ben lânetçi olarak gönderilmedim."(Müslim, Birr 87)

buyurur. Bir mü'mine lânet (beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir.(Buhârî, Edep 44)

Yine Efendimiz (asm) "Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldığını görünce sahibine döneceğini" haber verir. (Tirmizî, birr 48; Ebû Dâvûd, edep 45)

Haklı bile olsanız beddua etmenizi tavsiye etmeyiz.