Ben yemek yemek ve çalışmak istemiyorum ama Allah yaptırıyor neden?

Soru Detayı

- Ben yemek yemek istemiyorum ama Allah yediriyor, evlenmek çalışmak istemiyorum, ama Allah yaptırıyor neden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sanırız bir yanlış anlama var.

Gördüğümüz, bildiğimiz hiçbir canlı, bizim kadar hür iradesine sahip değil.

Allah bize ne yapıp ne yapmamamız gerektiğini, bunların bizim hem dünya hem de ahiret saadetimiz için elzem olduklarını bildirmiş, ama hiç kimse bunun için mecbur kılınmamış.

Aynen okulda imtihanda olduğumuz gibi ortada hayat dersinin kitabı olan Kur'an da var, öğretmeni Efendimiz (asm) de.

İsteyen sınav kâğıdını kitaba, göre öğretmenin anlattıklarına göre dolduruyor, isteyen kâğıdını saçma sapan bir şekilde karalıyor, boş kâğıt veriyor veya kâğıdını hakaretlerle dolduruyor. Kâğıtlar toplanmadan ne karışan var ne eden... Ta ki imtihan bitip not verme vaktine kadar.

Dolayısıyla Allah bizi dediğiniz gibi ne evlenmekle zorluyor ne de yemek yemekle…

Rabbimiz diyor ki;

- Sağlıklı isen evlen, zinadan uzak dur, neslin devam etsin; dinini en güzel şekilde yaşa ve ailene dinini öğret!

- Hayatını devam ettirmek için helal ve temiz kılınan şeylerden ye, haramlara yaklaşma dahi!

Evlenir miyiz yoksa zina mı ederiz, helal ve temiz şeylerden mi yeriz yoksa haramlara dalıp başka şeyler mi yaparız, karar tamamen bizim.

Kısaca imtihan sırrı gereği mecburiyet yok, ama mesuliyet var!