Ben şimdiki aileme evlatlık verilmişim ve evlatlık verildiğim aile vefat etti. Evlatlığa kalan mirası, evlatlığın kullanması caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği gibi, İslam öncesinden var olan "Evlatlık kurumu", İslam tarafından yasaklanmıştır.(bk. Ahzab, 33/40). Buna göre, evlatlık alınan kişi İslam açısından gittiği ailenin bir ferdi olamaz ve hukukî herhangi bir şeye sahip olamaz.

Ancak, evlat edinmiş olan aile fertleri, ölmeden önce evlat edindikleri kimseye herhangi bir malı vermişlerse bu geçerlidir. Zaten bu husus herhangi yabancı kimseler için de söz konusudur.

Bir de eğer evlatlık alan ailenin ölümleri halinde, geriye kalan malları veya belli bir bölümünü evlatlıklarına ait olacağını söylemişlerse, ispatı halinde tabii ki onun olacaktır.

Eğer böyle bir şey söz konusu değilse, ailenin mirasçı durumundaki fertleriyle konuşmak gerekir. Bir şekilde onların rızasını almak ve onlarla uzlaşmak şarttır.