Amcam emekli ve hiç kızı yok. Beni evlatlık almak ve öldüğünde emekli maaşını bana bırakmak istiyor. Bu maaşı almam caiz olur mu?

Soru Detayı

- Ben otuz sekiz yaşında ve bekar bayanım, babam vefat etti, yaşlı annem ile yaşıyorum. Çalışıyorum ve sigorta ödenmiş günüm sadece 2.000 gün.

- Emekli bir amcam var ve hiç kızı yok. Bana şöyle bir teklifte bulundu:

 ''Ben öldükten sonra maaşımı alacak kimsem yok. Sen de benim kızım sayılırsın. Seni resmi olarak evlat edineyim. Sana da bakacak kimse yok. En azından babadan maaşın kalmış olur.'' dedi.

- Benim bu işlemi yapmam caiz midir. Alan razı veren razı, ama hakka girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlet bu maaşı amcanıza ve mirasçılarına veriyor. Evlatlık şer'an mirasçı değildir, bu sebeple o maaş sana helal olmaz.

Bk. Buceyremi alelhatip, 3/305.