Ben ilmi açlığa koydum, insanlar onu toklukta arıyorlar, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Hırka-ı Şerif Caminin vaaz kürsüsünün sol tarafında duvara asılı büyükçe bir levhada şu hadis-i kudsî yazılıymış. Böyle bir kudsi hadis var mıdır, varsa kaynağı nedir, açıklamasını yapar mısınız?
- Peygamber Efendimiz (a.s.m), Cenâb-ı Hakk'ın şöyle buyurduğunu naklediyor;
“Ben ilmi açlığa koydum, insanlar onu toklukta arıyorlar. Hiç bulabilirler mi?​
Ben izzeti bana itaat edilmesine bağladım, insanlar bunu devlet adamlarının kapılarında arıyorlar. Hiç bulabilirler mi?​
Ben zenginliği kanaate koydum, insanlar bunu mal çokluğunda arıyorlar. Nasıl bulabilecekler?​
Ben rahatı cennete koydum, insanlar bunu dünyada arıyorlar. Nasıl bulabilecekler?”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şia kaynaklarında geçen bir rivayete göre Allah, Hz. Davud’a hitaben şunları söylemiştir:

"Ya Davud! Ben beş şeyi beş şeye koydum, fakat insanlar onları başka beş şeyde arıyorlar.

1. Ben ilmi açlığa ve zorluğa koydum, insanlar onu toklukta ve rahatta arıyorlar. Fakat onu bulamazlar.

2. Ben izzeti bana itaat edilmesine bağladım, insanlar bunu devlet adamlarının kapılarında arıyorlar ve onu bulamazlar.

3. Ben zenginliği kanaate koydum, insanlar bunu mal çokluğunda arıyorlar. Bu sebeple onu bulamazlar.

4. Ben rızamı nefse darılmaya koydum. Onlar ise rızamı nefsin rızasında arıyorlar ve asla bulamazlar.

 5. Ben rahatı cennete koydum, insanlar bunu dünyada arıyorlar. Bunun için onu bulamazlar." (bk. el-Allametu’l-Meclisi, Biharu’l-Envar, 75/453; Külliyatu hadis-i kudsi, 1/179).

Bu hadis-i kudsi Şia kaynaklıdır; Sünni kaynaklarda rastlayamadık.