Bazı dualarda “Hata, günah ve isyanlarımı bağışla Rabbim.” deniliyor. Hata, günah, isyan farklı şeyler mi ki ayrı ayrı tövbe ediliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Hata, günah, isyan" sözcüklerinin ortak paydası suç unsurudur. Eşanlamlı da olsa farklı sözcüklerle suçunu itiraf etmek, pişmanlığın boyutunu göstermesi bakımından önemlidir.

Bununla beraber, bu sözcükler arasında bazı nüanslar da yok değil; örneğin:

Hata: Bazen bilmeden yapılan bir yanlışlığı ifade eder. Bazen de genel olarak doğruluktan sapmayı, yanlışa saplanmayı ifade eder.

Günah: Türkçe bir sözcüktür. Arapçadaki “ZENB” kelimesinin karşılığıdır. Bu kelime, sorumluluk, vebal gerektiren bir yanlışa işaret eder.

İsyan: Allah’ın emir ve yasaklarına  karşı çıkma manasına gelir.

Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki; her isyan günahtır ve her günah da isyandır. İsyan yanlış eylemdir; günah ise, bu yanlış eylemin sonucu olarak ortaya çıkan karşılıktır, vebaldir, sorumluluktur. Hata ise, hem isyanı hem de günahı çağrıştıran bir yanlışa işaret etmektedir.