Babasının hanımıyla evlenen adam, neden öldürülmüş?

Soru Detayı

- Babasının hanımıyla evlenen adamın öldürülmesi hadisi. Bu hadisin kaynağı ve sıhhat durumu nedir?
- Bu kişi neden öldürülmüştür?
- Hadisi açıklar mısınız?
- Ve bu konuyla ilgili başka temsillerde verir misiniz amelle istihlal ile ilgili. Mesela bir kişi müşrik biriyle evlense kafir olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bera b. Azib (r.a) şöyle rivayet etmiştir:

"Dayım Ebu Burde elinde sancak ile yanımdan geçti. 'Nereye gidiyorsun?" diye sordum. Dedi ki: 'Rasulullah (asm) beni, babasının hanımıyla evlenen birini öldürüp malını da ganimet olarak almam için gönderdi.'" (Nesâî, Nikah, 58; Darimi, Nikah 43; Tirmizî, Ahkam 25; Beyhakî, Sünen, 7/162)

Bu hadis rivayeti sahihtir.

- Bu hadisin hükmü konusunu şöyle anlamak gerekir:

Babasının eşiyle evlenen bu kişi, “...Babalarınızın eşleriyle evlenmeyin...” (Nisa, 4/22) mealindeki ayette verilen hükümle bu işin haram olduğunu biliyordu. Ancak nefsine uyan bu kişi cahiliye âdetlerini tercih etmiş ve İslam’ın bu yasağını hafife alarak helal gibi kabul etmişti. Bu sebeple mürteddin cezasıyla cezalandırılıp  öldürüldü. (bk. Avnu’l-Mabud,12/96; Tuhfetu’l-Ahvezi, 4/498)

- İslam’ın bu konudaki hükmü açıktır: Haramı helal saymadığı sürece büyük günah işleyenler kâfir olmazlar.

Bir müşrikle evlenen kimse de bu hükme tabidir. Bu evlilik sebebiyle dinden çıkmaz, yalnız günahkâr olur ve nikâh geçersizdir.