Resmi nikahla evlenen kız, dinen de tek eşlilik hakkı almış sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Resmi nikah ile evlenen çiftler, hem dinen hem de hukuken evlemiş sayılır. Şartları yerine getirilmiş resmi nikahın geçerliliği dini nikah ile aynıdır.

İslam dini erkeğe dört kadınla evlenme hakkı vermiştir. Elbetteki bunun hikmetleri çoktur. Bununla beraber tek eşliliği tavsiye etmiştir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de de tek eşliliğin daha hayırlı olduğu ifade edilmiştir.

Resmi nikahla evlenen erkeğin başka bir kadınla evlenmesi hukuken mümkün olmasa da dinen bir sakıncası yoktur. Evlenen kişi de bundan dolayı dinen mesul olmaz.