Sevdiğim kişi ile aramı düzeltmek için büyü yapmam caiz mi?

Tarih: 19.10.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Büyü ve büyücülük İslâm'da yasaklanmıştır. Kur'an-ı Kerîm'de büyücülerin iflah olmayacağı (bk. Tâhâ, 20/69) belirtilmiştir.

Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadisinde "yedi şeyden sakınınız" buyururken ikinci sırada "sihir yapmayı" zikretmiştir. (bk. Buhârî, Iiasâya 23; Müslim, İman,144). Başka bir hadiste büyü yapan kişinin küfre girdiğini belirtmiştir.

Muhabbet için efsun yapmanın, ipliğe okumanın, büyü yapmanın şirk olduğunu da belirtmiştir (bk. Nesâî, Tahrim 19). Büyüye inanan kişinin cennete giremeyeceği de (Ahmed İbn Hanbel, II, 83; IV, 399) belirtilmiştir.

Başka bir hadiste de büyücüye, müneccime, gaibden haber veren kimseye inanan kişinin Kur'an'ı inkâr etmiş olduğu belirtilmektedir. (bk. Ebû Davûd, Tıp, 21).

Meşhur ata sözümüzdür; "Denize düşen yılana sarılır.". Biz de bazen öyle oluyoruz galiba. Çaresini bulamadığımız, teşhisini koyamadığımız sıkıntılarımızda çareyi büyüde, sihirde görüyor; hemen hükmünü veriyoruz.

 Öyle ise çare nedir?

Çare; büyücülere, sihircilere, falcılara gitmektir? Maşaallah büyücür, sihirciler de düzinelerle. Yeter ki sen paradan haber ver?!..

Bana öyle geliyor ki, parayı kesin, ortalıkta ne büyücü kalır ne de sihirci?.

Büyücüler ne bir insanı diğerine sevdirebilir ne de nefret ettirebilirler. Allah bu salahiyeti kimseye vermemiştir.

Aslında ben büyünün, yani sihrin varlığını kabul ediyorum. Ancak bunun tarihte kalan bir ilim dalı olduğunu, nasıl yapılıp nasıl çözüldüğüne dair bir ilmin günümüze kadar gelmediğini düşünüyorum. Bu yüzden de şurada burada büyü yapan yahut da bozan kimselere inanmıyorum.

Şundan inanmıyorum:

Büyü yapma yahut da çözme ilmi varsa, kitaplarda olacaktır. Kitaplarda olunca onu sadece meçhul kimseler bilmeyecek, kitap okuyan herkes bu bilgiye sahip olacaktır. Görülen odur ki, kitap okuyanlarda böyle doğru bir büyü yapma ve çözme bilgisi yoktur. Tam aksine, kitap okumayanlarda bu sırlı ilim çoğaltılıyor, müşteriler sıraya giriyor!..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ayşegül301

s.a. benim eşim de cuma gününün akşamında trafik kazasında vefat etti.imanlı bir gençti.büyük ihtimal de abdestliydi.çünkü abdestsiz yola çıkmazdı.inşaALLAH şehitler mertebesindedir.RABbim tüm ölmüşlerimize rahmet etsin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aslanposta

Peygamberimize bile büyü yapılmış.
Kur'an büyüye inanmayın demiyor.
Hadislerde büyü yapıldığı zaman şifa aramayın demiyor, büyü yaptırmayın manasında büyüye inanmayın diyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
SOĞUK KIŞ

her huzur her şifa Kuran'dadır. Allah'a sığınmaktır. nice sıkıntılarımızı Ona sığınarak atlattım.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun