Baba oğlunu öldürürse, diyeti kime vermesi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bilindiği gibi, “Babaya -oğlunu öldürmekten ötürü- kısas uygulanmaz.” (Tirmizî, Diyat, 9; Darimî, Diyat, 6; İbn Hanbel, 1/16, 22, 40; Hakim, 4/369) mealindeki hadis-i şerif gereğince, İslam hukukunda babaya kısas uygulanmıyor.

- Kendisine kısas uygulanmayan babanın diyet vermesi gerekir. Bu hususta âlimler ittifak halindedir (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 6/267-68).

- Babası tarafından öldürülen kimsenin çocukları varsa, bu diyet onlara verilir, yoksa, annesine, kardeşlerine verilir. Diyetin taksimatı, -kural olarak- mirasın taksimatına uygun bir sırayı takip eder.