Ateşe girmeye çalışıyorsunuz, sözü hadis mi?

Tarih: 09.05.2023 - 05:18 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz insanları ateşten kurtarmaya çalışıyormuş, ancak insanlar ateşin etrafındaki pervaneler gibi ateşe girmeye çalışıyorlarmış.
- Bu anlamda bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuya ilgili bir hadis-i şerif şöyledir:

“Benim ve sizin durumunuz, ateş yakıp da ateşine cırcır böcekleri ve pervaneler düşmeye başlayınca, onlara engel olmaya çalışan adamın durumuna benzer. Ben sizi ateşten korumak için kuşaklarınızdan tutuyorum, siz ise benim elimden kurtulmaya, ateşe girmeye çalışıyorsunuz.” (Müslim, Fezâil 19)

Bu hadis-i şerif, Peygamber (asm) Efendimizin ümmetine olan şefkat ve merhametinin, onlara bir zarar gelmemesi için ne kadar gayret gösterdiğinin delilidir.

Kendilerini ateşe atan pervaneler, bilgisizlik ve idraksizlikleri sebebiyle böyle yapıyor ve helak oluyorlar. Oysa insanoğlu akıl ve idrak sahibidir. Bu vasıflara sahip olmayan hayvanlar gibi hareket etmemesi gerekir.

İnsanın içine gireceği ateş cehennemdir. Cehennemden, onun yakıcı ateşinden korunmanın ve kurtulmanın yolu Allah ve Resulünün emir ve tavsiyelerine uymak, helal-haram sınırını bilip tanımakla mümkündür.

Peygamber Efendimiz (asm), “Ben sizi ateşten korumak için kuşaklarınızdan tutuyorum...” derken, size helal ve haramın hudutlarını öğretiyor, insanı cehenneme götüren davranışlardan sizi haberdar ediyorum; buna rağmen siz, nefislerinizin arzusuna uyarak haramlara dalıyor, cehenneme girmenizi gerektirecek işler yapıyorsunuz, demek istiyor.

Gerçekten Kuran ve sünnet, hangi amellerin insanı cennete götüreceğini, hangilerinin cehenneme girmeye sebep olacağını çok açık bir şekilde ortaya koymuş, gözler önüne sermiştir.

Yanmakta olan bir ateşe cırcır böceklerinin ve pervanelerin gelip düştüğünü, yanıp helak olduğunu nasıl apaçık görüyorsak, cehennemlik ameller de onun kadar apaçık bellidir. Bu yasakları çiğneyenler, günahları ve dünyalık şehvetleri sebebiyle cehennem ateşinde yanacaklardır. Bu, Allah’a ve Peygamberine (asm) itaat etmemenin, emirlerine uymamanın sonucudur. Buna göre:

- Peygamber Efendimiz (asm), ümmetine karşı son derece merhametli ve şefkatlidir. Onun (asm) sünnetine uyanlar, şefaatine ulaşırlar; karşı gelenler ise, kendi nefislerine zulmetmiş olurlar ve cehenneme girerler.

- İnsanların büyük bir çoğunluğu bilgisizdir. Onları uyarmak âlimlerin, bilenlerin görevidir.

- Uyarıya kulak asmayanlar, helal ve haramı gözetmeyenler, mümin de olsalar cehenneme girerler.

- Peygamberimizin sünnetleri ve uyarıları, ümmetine kıyamete kadar rehberdir. (Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun