Ateizmin yokluktan varlık argümanı mantıklı mı?

Soru Detayı

- Ateizm bağlamında bir soru sormak istiyorum. Müslümanlar olarak inanıyoruz ki: Kainatın yoktan var olması, yokluktan varlığın ortaya çıkması muhaldir. Aynı şekilde akılsız, kör atomlardan akıl sahibi bir insanın ortaya çıkması da muhaldir. Yani bir şey sahip olmadığı, ihtiva etmediği bir başka şeyi ortaya koyamaz.
- Ama ateistlerin şöyle bir argümanı var Mesela hidrojen ve oksijen iki farklı gaz ve bir araya geldiklerinde kendilerinden olmayan "su" diye bir madde ortaya çıkarıyorlar. Kendileri ihtiva etmedikleri bir şeyi mi ortaya çıkarmış oluyorlar?
- Veya bir başka örnek, mavi ve sarı renkleri bir araya geldiğinde "yeşil" isimli farklı özelliklere sahip bir başka madde ortaya çıkarıyorlar.
- Bu bağlamda birtakım şeyler ihtiva etmedikleri diğer bir şeyi ortaya çıkarabilir görüşünü savunuyorlar. Dolayısıyla akılsız atomlardan, akıllı ve şuurlu insanın, yokluktan da kâinatın meydana gelebileceğini söylüyorlar. Bu soruyu lütfen detaylıca, akli olarak izah eder misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Müslümanlar olarak inanıyoruz ki: Kainatın yoktan var olması, yokluktan varlığın ortaya çıkması muhaldir.” Bu sorudaki ifade yanlıştır. Bunun doğru cevabı şöyle olmak gerekir:

Hiçbir şey kendiliğinden veya tabiatın eseri olarak ya da tesadüfen meydana gelmez. Bir atom dahi Allah’ın emir ve iradesi ile hareket eder.

Müslümanlar olarak inanıyoruz ki: Kâinatın yoktan var olması, yokluktan varlığın ortaya çıkması Allah’ın emir ve iradesi ile mümkündür.

Onlar bunu BOŞLUKLARIN TANRISI şeklinde de ifade ediyorlar.

Aynı mahiyettejki bu soruya verilen cevap için tıklayınız:

Boşlukların tanrısı argümanı mantıklı mı?