Aşk şiiri yazmak ne şartlarda caiz olur?

Soru Detayı

- Şiiri mahremine yazmış olmanın önemi var mı?
- Okuyucu şiirin kime yazıldığını bilmiyorsa ne yapmalı?
- Örneğin şiirde "Şu gün elimi tutmuştun." gibi bir ifade kullanılması haram mıdır?
- Şiiri mahremine yazmış olmak durumu değiştirir mi?
- Okuyucu bir şiirde yukarıda bahsettiğim gibi bir ifadeye rastlarsa o şiiri okumamalı mıdır?
- Ya da "Belki şairin şiiri yazdığı kişi yabancı değildir mahremidir." diyerek hüsn-ü zanda mı bulunmalıdır?
- Mahremine mi yabancıya mı yazıldığı belli olunmayan şiirler nasıl değerlendirilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aşk şiirleri beşeri ve ilâhî aşklar için yazılır.

Beşeri aşklar için yazılanlar da çok kere mahrem için yazılmaz.

Bir aşk şiiri edebî değerinden dolayı okunur, belli bir şahsa okumak veya göndermek söz konusu olduğunda, o kişinin mahreminiz olması veya cinsel bir alakanın bulunma ihtimalinin bulunmaması icab eder.

Mesela, güzel bir aşk şiirini eşinize veya edebî zevki bulunan bir erkek arkadaşınıza (kadın iseniz kadın arkadaşınıza) gönderebilirsiniz, okuyabilirsiniz...