Benim için yaratıldı Muhammed, demenin sakıncası var mı?

Soru Detayı

Cemal Safi’nın benim adım aşk şiirinde:
"Benim için yaratıldı Muhammed
Benim için yağdırıldı o rahmet
Evliyanın sözündeki muhabbet
Enbiyanın yüzündeki nur benim"
- Gibi bir kıta var. Burada “ben”den maksadın aşk olduğu anlaşılıyor.
- Bu şekilde aşk üzerine aşka ithafen metaforlar benzetmeler yapılarak şiir yazılmış. Kerem ile Aslı’ya da değinilmiş, başka şeylere de böyle dini şeylere de.
- Bu şiirin özellikle bu kıtasına ithafen değil ama genel bir yorum olarak şiiri beğenmek, reis nasıl yazmış ama gibisinden, şaire övücü kelimeler söylemek küfür müdür?
- Şiirde başka benzetmeler de var bu kısmında Muhammed ismi geçtiği ve bazı dini hususlar geçtiği için sormak istiyorum. Böyle bir şiiri ve bu şiiri yazanı beğenmek imanlı birini dinden çıkarır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda naklettiğiniz kısım “aşk” için ise bunda bir sakıncalı taraf yok.

Tasavvufta, Allah Teâlâ’nın, Peygamberimizi sevdiği için yarattığı teması işlenir.

Allah’ın “aşık olması” tartışmalıdır, ancak Mevlid'de bile “Ben sana aşık olunca ey şerîf” mısrâ’ı vardır ve kandillerde okunup duruyor.

Allah’ın aşık olmasını caiz görenlere göre bu aşk, beşerin aşkı gibi değildir, tenzihe aykırı olmayan bir aşktır.