Aşılar, İslami ve sağlık acısından caiz midir?

Soru Detayı

​- Bebeklere yapılan aşıların helal haram gözetilmeden yapıldığı şüphesi çok baskın içimizde. Ayrıca fıtri olarak sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz.
- Bu konuda İslami ve sağlık acısından değerlendirme yapabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın hastalandığı zaman tedavi olma hakkı, hatta görevi vardır. Çünkü beden bir emanettir. İbadetlerin ve diğer bir takım İslamî emir ve yasakların eksiksiz yapılabilmesi bedenin sağlıklı olmasını gerektirir.

Korunulmasına rağmen hastalık olursa müminin tedavi olması gerekir. Çünkü Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

"Ey Allah'ın kulları, tedavi olunuz."  (bk. Tirmizî, Tıbb, 2; Ebû Dâvud, Tıbb, 1)

Aşılar tıp bilim ve teknolojisinin en önemli buluşları ve uygulamaları arasındadır.

Aşıların sayesinde -tabîi Allah’ın izniyle- pek çok hastalık engellenmiş, binlerce insanı alıp götüren salgın hastalıkların önüne geçilmiştir.

Dine de saygılı olan doktorların gerekli gördükleri aşıları yaptırmak elbette caizdir.