Ashley Montagu'nun "Bilim adamlarının kesinliği yok, ama delilleri var. Yaratılışçıların delilleri yok, ama kesinliği var." sözünün doğruluk payı var mıdır?

Soru Detayı
Bu sözü nasıl anlamalıyız? Eğer doğru değilse de karşı görüşlerinizi öğrenmek istiyorum?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle şunu belirtelim ki, din ile bilim çelişmez. Bu sebeple ikisini çelişkiliymiş gibi kıyaslamak doğru olmaz.

Dinle çelişen ve bilim diye ortaya atılan evrim teorisinin yine bilim adamları tarafından çürütüldüğü de ortadadır.

Yaratılışla ilgili delillerin olmadığı iddiası da doğru değildir. Yaratılışa dair akli delilleri mevcuttur. Ancak bu dünya imtihan için vardır. İnsanın iradesini elinden alacak şekilde bir delil beklemek imtihan sırrına uygun değildir. Ortaya konulan deliller aklı ikna edecek kadar güçlü olsa da iradeyi elden alacak kadar açık değildir.

Bununla birlikte yaratılışın aksini iddia eden hiçbir görüş de delillendirilememiş ve bilimsellik kazanmamıştır.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Yaratılışta tesadüfün hissesi var mıdır?

Kur'an mucizelerinden örnekler verir misiniz?

İslam dini ile bilim arasında nasıl bir ilişki vardır. Darvinin teorilerini bilim kabul ettiği halde din neden kabul etmez?

- Sorularla Yaratılış.