Asansörde halvet olur mu?

Soru Detayı
Biz asansör beklerken bakıyoruz tek bir bayan var veya biz binerken bir bayan biniveriyor. Herkesin binme ihtimali olan yerde halvet olur mu? Açıklar mısınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İki kişinin özellikle bir erkek ve bir kadının bir yerde başbaşa yalnız kalmasına halvet denir. Bir isim olarak; yalnızlık köşesi anlamına gelir. Halvet, sahih ve fâsit olmak üzere ikiye ayrılır.

Halvet, kimsenin göremeyeceği ve istekleri dışında kimsenin giremeyeceği, ev veya kapısı kilitli oda gibi kapalı veya kapalı sayılan bir yerde yalnız başlarına kalmadır.

Bu şartlar göz önünde bulundurduğu zaman asansörün hükmü şöyledir:

Asansör her ne kadar kapalı olsa bile, her katta durma ihtimalinin olması ve her an başkasının asansöre binmesinin mümkün olmasından dolayı halvet gerçekleşmez.

Bununla birlikte, elektrik kesintisi veya arızalanma gibi bir durumda asansörde uzun süre mahsur kalma olabileceğinden, asansöre bir bayanla erkeğin yalnız olarak binmekten kaçınması uygun olacaktır.