Arif ile evliya arasında ne fark vardır? Arifin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilen, bilgide ileri olan kişiye "arif" denir. Arif olan kişinin özelliği şöyledir: Olaylara vâkıftır.. Hakkı, hakkı ile bilendir. Sabırlıdır. Çok düşünmeğe ihtiyaç kalmaksızın, tekellüfsüz gördüğünü bilip anlar. Zevkî ve vicdanî irfan sâhibidir. Olayların hikmet yönünü bilir.

Evliya kişiler hakkı ve doğruyu bildikleri için arif kimselerdendir. Bu özellikleri kendisinde toplamıştır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de evliyayı şöyle tarif etmiştir:

"Onlar görüldüğü zaman akla Allah Teâlâ gelir. Yüzleri nurludur. Onlarla beraber bulunanlar şaki olmaz."