Allah dostları ve evliyalar, insanlara nasıl görünür?

Soru Detayı

- Allah dostları insanlara nasıl görünür?
- Bize göründüğünde bizimle mutlaka konuşması sohbet etmesi gerekli mi, yoksa normal bir insan gibi yanımızdan geçip gider biz anlamayız mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Veliler, Allah'ın sadık dostları, Allah'ın şerîatına bağlı olan kimselerdir. Hz. Peygamber (asm.) de evliyayı şöyle tarif etmiştir:

"Onlar görüldüğü zaman akla Allah Teâlâ gelir. Yüzleri nurludur. Onlarla beraber bulunanlar şaki olmaz."

Evliya kimseler bilinmez değillerdir; bizlerin içindedir. İlmiyle amel edip takva sahibi olan kimseler veli zatlardır.