Anneme nasıl yaklaşmam lazım?

Soru Detayı

- Yakın zamanda evleneceğim. Maalesef annem hiçbir şey yapmadıkları halde kendi kendine düşünüp her şeyde karşı tarafın ailesini yargılıyor ve gıybet ediyor. Alışverişlerimizde hep söz hakkı olmak istiyor. Ben evimi az eşyayla dizmek istiyorum ama annem daha fazlasını aldırmak istiyor. Ben olmaz diyemiyorum yoksa kavga ediyor.
- İmtihan olduğumun farkındayım Allaha yönelip yardım istiyorum ama başka nasıl davranacağımı bilmiyorum.
- Annem aile üyelerine karşı hep böyle bir insan, hepimizi kırıp hep baskın olmaya çalışır. Evliliğimi günaha girmeden yapmak istiyorum düğünü kadın erkek karışık oynamalı istemiyorum ona da asla izin vermiyor. Başıma hoca oldunuz deyip üzüyor.
- Anneme karşı nasıl yaklaşmalıyım ne yapmalıyım bilmiyorum her yolu denedim. Orta yolu bulalım desem de ikna edemedim o hep kendi istediği olsun istiyor.
- Bu durumda ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahip olduğunuz şuurdan dolayı sizi tebrik ediyoruz. Evlilik hayatınızda karşılaşacağınız muhtemel negatif olayları öngörüde bulunup, karşı çıkmakta çok haklısınız. Çünkü çiftler arasında boşanmaya varacak kadar yaşanan sıkıntıların en temel nedenlerinden birisi de ailelerin düğün öncesi gereksiz tartışmaları, karşı tarafı zora sokacak istek ve talepleri, kalp kırmalarıdır.

Aileler bunu, her ne kadar kızlarının iyiliği için yaptıklarını söyleseler de sonuçta hem kendilerinin hem de kızlarının huzursuzluğuna neden olmaktadır.

- Annenizin bu tutum ve davranışlarına engel olmak ve asla karşı tarafla bir sıkıntı yaşamasına izin vermemek temel amacınız olsun. Annenizi kırmamak için vereceğiniz her taviz, ileride size mutsuzluk olarak geri dönecektir.

- Anneniz, kendi ailesinde veya çevresinde gördüklerini veya hiç görmediklerini sizin üzerinizden karşı tarafa yapmaktadır. Yaptığı şeylerin sizin hayrınıza olduğuna o kadar inanmıştır ki, sizin itirazlarınız onu kolay kolay yolundan vazgeçiremeyecektir. Sizi çocuk, genç, ince ayrıntıları düşünmeyecek kadar deneyimsiz göreceğinden dolayı karşı çıkışlarınızı kulak ardı edecektir.

Bunun için öncelikle yapacağınız en önemli şey annenizle karşı karşıya oturup onu bir şekilde ikna etmeye çalışmaktır. Bunun için güzel bir ortam hazırlayın, annenizin elini öpün, sizin için ne kadar kıymetli olduğunu ifade eden. Ardından da sizin iyiliğiniz için böyle davrandığından emin olduğunuzu söyleyip teşekkür edin.

Daha sonra ise, iyi niyetle yapılan bu davranış ve tepkilerin düğünden sonra size huzursuzluk olarak geri geleceğini, aynı zaman da kendisinin de çok üzüleceğini söyleyin.

Bu süreci müstakbel eşiniz ve ailesi ile ne kadar çok karşılıklı anlayışla devam ettirebilirseniz, evliliğiniz de o kadar iyi süreceğini söyleyin.

Bu ikna seanslarını bir değil, defalarca yapın. Yaparken önceden ikna ettiğiniz kardeşleriniz ve diğer aile bireyleri de orada hazır bulunsun. Çünkü onların desteği, annenizin daha kolay ikna olmasını sağlayabilir.

- Annenizi ikna edemiyorsanız veya sizi dinlemiyorsa, anneniz üzerinde etkisi olan birisine rica edin, benzer şeyleri o söylesin. Bu, bir komşu olabilir, annenizin değer verdiği bir öğretmen veya ilim ehli bir hanım olabilir.

- Bazı konularda annenizi söz ve davranışlarınızla rencide etmemek şartıyla, net tavrınızı koruyun. Size zararlı olacak bir tutum için, kararlı bir şekilde karşı çıkın ve kararınızda durun. “Anne, kadın-erkek karışık düğün istemiyorum. Allah’ın emri budur. Bu emir karşısında Allah’ı dinleyeceğim.” gibi kararlı ifadeler kullanın.

Siz kararlı durursanız, anneniz de zamanla sizin düşüncelerinizi dikkate almaya başlayacaktır.

- Gerekirse, nişanlınız ve ailesi ile bu durumu açıkça konuşmanızda fayda var. Annenizi onlara eleştirmeyin, aşağılamayın ama yaptığı şeyleri tasvip etmediğinizi, fakat engel de olamadığınızı ifade edin.

- Kalplerin tek sahibi olan Yüce Allah’a bol bol dua edin. Böylesi durumlar aynı zamanda kulun aczini, çaresizliğini anlayıp Allah’a sığınması için verilmiş fırsatlardır. Şimdi dua zamanıdır.