Annem ve babamın konuşma dedikleriyle konuşursam vebal olur mu?

Soru Detayı

- Annem ve babam akrabalarımızın bir kısmı ile bazı sebeplerden dolayı dargınlar ve konuşmuyorlar. Benim de onları ziyaret etmemi, bayramda bile bayramlaşmamı istemiyorlar. Böyle bir ziyarette bulunacağım takdirde beni evlatlıktan reddedeceklerini söylediler.
- Ben onların bu söylediklerine uymak zorunda mıyım?
- Uymazsam anne ve babanın sözüne karşı geldiğim için herhangi bir vebal olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anne ve babanın konuşmadığı kimseler, din ve ahlak kusuru içinde oldukları için annen ve baban böyle bir tavır alma ve onların yaptıklarını onaylamama, cesaret vermeme gibi meşru ve gerekli bir sebebe dayanıyorlarsa, emirlerine itaat etmen ve onlarla senin de konuşmaman gerekir. (İbn Abidin, 4/300)

Ortada meşru bir sebep yok iken, konuşmayı ve ilişkiyi kesme durumu vaki ise bu takdirde senin, anne ve babanı değil, Allah ve Resulü’nü dinlemen gerekir; çünkü bunlar sıla-i rahimi emrediyorlar. Sıla-i rahim akraba ile ilgilenmek, elden geldiğince ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak demektir. (bk. Ravdatü-t-talibin , 7/367)