Anne babasına dua etmeyenin rızkı kesilir mi?

Soru Detayı

- Birisi hazreti Ali’ye gelerek fakir olduğunu ve geçinemediğini söyledi. Hazreti Ali buyurdu ki:
 -“Tuvalete gittiğinde konuşuyor musun?” Dedi ki : “Hayır ey müminlerin emiri.”
-“Dişlerinle tırnaklarını yiyor musun?” Dedi ki: “Hayır ey müminlerin emiri.”
 -“Anne babanı isimleriyle mi çağırıyorsun?” Dedi ki: “Hayır ey müminlerin emiri.”
 -“Geceleri evinde çöp bırakıyor musun?” Dedi ki: “Hayır ey müminlerin emiri.”
 -“Abdestsiz uyuduğun oluyor mu?” Dedi ki: “Hayır ey müminlerin emiri.”
 -“Anne babandan önde yürüyor musun?” Dedi ki: “Hayır ey müminlerin emiri.” -“Evini geceleri süpürüyor musun?” Dedi ki : “Hayır ey müminlerin emiri.”
 -“Evinde odanın içine tükürüyor musun?” Dedi ki: “Hayır ey müminlerin emiri.”
 -“Yemeğe başlarken Bismillah biterken hamd etmiyor musun?” Dedi ki: “Hayır ey müminlerin emiri.”
 -“Öyleyse sen namazda anne babana dua etmiyorsun!” Dedi ki: “Evet ey müminlerin emiri doğru buyurdunuz.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçtiği şekilde Hz. Ali Efendimize ait bir söz bulamadık.

Ancak ana-babasına duayı terk edenle ilgili şöyle bir hadis rivayeti vardır:

إِذَا تَرَكَ الْعَبْدُ الدُّعَاءَ لِلْوَالِدَيْنِ، فَإِنَّهُ يَنْقَطِعُ عَلَى الْوَلَدِ الرِّزْقُ فِي الدُّنْيَا

"Kul, ana-babasına dua etmeyi terk ederse, dünyada evladın rızkı kesilir." (İbn-i Cevzî, Mevduat, 3/86)

Bu rivayetin de sahih olmadığı, zira senedinde bulunan Ahmed b. Halid el-Cüveybari’nin müttehem olduğu, yani adalet yönünden kusurlu olduğu ve bilhassa yalancılıkla itham edildiği ifade edilmiştir. (bk. Zehebi Mizan, 1/107; Suyuti, el-Leali, 2/295)

Bununla beraber bir hadiste, ana ve babaya iyilik etmek, rızkın genişleme sebeplerinden sayılmıştır:

“Rızkının geniş ve ömrünün uzun olmasını isteyen sıla-i rahimde bulunsun, akraba ve dostlarını ziyaret etsin, onlara iyilikte bulunsun.” (Buhari, Edeb, 12)

Buna göre, rızkın geniş olmasının sebeplerinden birisi de sıla-i rahimdir. Sıla-i rahim, akrabalık bağlarını yaşatmayı, akrabaların birbirini ziyaret etmesini ve iyi ilişkiler kurmasını ifade eder.

Demek ki, ana babaya dua etmenin rızkın genişlemesine ve bereketlenmesine vesile olacağı söylenebilir.