Anne rızası olmadan ayrılabilir miyim?

Soru Detayı

- Ben Ön lisans mezunuyum DGS sınavına hazırlanıyorum 1.5 ay sonra sınavım var. Güvenlik işinde çalışıyordum ama ders çalışamıyorum orada dikkatimi toparlayamıyorum ve konularım bitmedi. Matematik olarak ve Türkçeye daha başlamadım bile.
- Yalnız annem 1 haftada izin alırsın halledersin diye düşünüyor, ama kolay değil bu isler. 1 yıl hazırlanıyor başkaları bu sınavlara. Matematiğim hiç yoktu zaman kaybetmek istemiyorum ama annem şu an razı değil.
- Burada annemin sözünü dinlemem mi daha iyidir yoksa bildiğimi yapıp zamanla annemin gönlünü almam mı?
- Burada kötü bir iş yapmıyorum. Yardımcı olur musunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ana-babanın gerçekten de evlât üzerinde hakkı çoktur. Bir evladın ilk işi onların rızalarını kazanmak, gönüllerini almaktır. Onları darıltarak hiçbir hayırlı iş yapılmaz, isabetli harekette bulunulmaz.

Ancak bunun da bir haddi vardır ve olmalıdır.

Çalışmak yahut okumak yahut da hacca gitmek gibi makul ve meşrû işlere ana-babanın izin vermemesi halinde duruma bakılır:

Ana-babaya bakılacak kadar imkân hazırlanmış, evlada muhtaç olmayacak bir ortam temin edilmişse, engel olmaya hakları olmaz, evlat düşündüğü helal işi yapmak üzere oradan ayrılabilir.

Şayet, evlat ana-babayı bakılacak halde bırakıyor, kendine muhtaç durumdan kurtarmadan gidiyorsa, izin vermeyebilirler. Bu takdirde evladın gitmeye de hakkı olmaz.

Fetavây-ı Kâdıhan’da, çocuk kendini koruyamayacak şekilde küçük yahut gösterişli ya da başka bir durumdan dolayı gurbete çıkması sakıncalı ise, ana-baba ona engel olabilirler. Bu sakıncalar izale edildikten sonra, gidebilir, denmektedir.

Baba saygıda, ana da hizmette öncelik arz eder. Bu bakımdan evlat babaya hürmette, anaya da hizmette kusur etmemeli, mümkün olduğu kadarıyla haklı da olsa onları kırmadan, darıltmadan isteğine yönelmelidir.