Anne-babaya şefkat göstereni Allah cennetine alır, anlamında bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis şöyledir:

ثَلاَثٌ مَنْ كُنَّ فِيهِ نَشَرَ اللَّهُ عَلَيْهِ كَنَفَهُ وَأَدْخَلَهُ الْجَنَّةَ: رِفْقٌ بِالضَّعِيفِ، وَالشَّفَقَةُ عَلَى الْوَالِدَيْنِ، وَالْإحْسَانُ إِلَى الْمَمْلُوكِ

“Üç şey vardır ki bunlar kimde bulunursa, Allah onu koruması altına alır ve cennete koyar:
- Güçsüzlere yumuşak davranmak.
- Anne babaya şefkat göstermek.
- Elinin altında bulunan hizmetlilere iyi muamelede bulunmak.”
(Tirmizî, Sıfatü’l-kıyame, 48)

Tirmizî: Bu hadis hasen gariptir, demiştir. (Tirmizi, a.y.)