Anne baba terbiye vermediyse, çocuk nasıl dua edecek?

Soru Detayı

- Hani ayette, "Anne babana iyilik et ve şöyle de 'Ey Rabbim, onların beni küçükken terbiye edip yetiştirdikleri gibi sen de kendilerine merhamet et.'" diye buyuruluyor.
- Peki, anne baba çocuğuna terbiye vermediyse ne olacak, çocuk nasıl dua edecek?
- Zira ayette “beni küçükken terbiye edip yetiştirdikleri gibi” ifadesi geçiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buradaki "terbiye"den maksat, bildiğimiz ahlaki yönden bir terbiye değil, fiziki olarak büyümesini sağlayacak bir terbiyedir. Yani, ayetin açıklaması şöyledir:

“Anne-babam beni nasıl sıkıntılarla besleyip büyüttükleri, bir insan olarak tırmanmam gereken basamakları yukarıya çıkarken, bana lazım olan her türlü fedakârlığı yaptıkları, bana hep merhamet ve şefkat gösterdikleri gibi, Rabbim! Sen de -bir çocuk gibi güçsüz, merhamete çok muhtaç oldukları bu yaşlılık dönemlerinde- onlara öyle şefkat ve merhamet göster!”