Anne-babaya beş hürmet nedir?

Soru Detayı

"Şu ayet-i kerimeye dikkat et bak: Nasıl ki bir ayette, beş tabaka ayrı ayrı surette ihtiyar valideyne şefkati celbediyor."
- Risale-i Nur'da geçen bu ifadede bahsedilen ayetteki 5 tabakayı açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayatını evlatlarına feda eden anne-babalar, elbette onların üzerinde birtakım haklara sahiptirler. Kur'an-ı Kerim'de, Allah'a ibadet emrinden hemen sonra anne-babaya iyilik emredilir.

İsra suresinde geçen ayetin meali şöyle:

"Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara 'Öf!..' bile deme; onları azarlama, onlara tatlı ve güzel söz söyle." (İsra, 17/23)

Aynı manaya kuvvet veren bir sonraki ayet-i kerime de şöyledir:

"Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: 'Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.' " (İsra, 17/ 24)

Her iki ayeti birlikte düşündüğümüzde beş mertebeyi şöyle sıralayabiliriz:

1. Onlara iyi davran;

2. Yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara "Öf!" bile deme;

3. Onları azarlama;

4. Tatlı ve güzel söz söyle;

5. Onlara merhamet ederek tevazu göster.

Ayetin giriş cümlesinde Allah’tan başkasına asla ibadet edilmemesi emredildikten hemen sonra, ana babaya iyi davranmanın emredilmesi çok manidardır.