Altı eskimiş mestleri kullanabilir miyim?

Soru Detayı

- Mestler için belli bir yol gidebilecek kadar sağlam olma şartı var. Mesela aldığımız meshin altı zamanla eskiyor ve bu yolu gidemeyecek kadar yıpranmış olabiliyor. Bu şartın yerine gelmesi için ne yapmamız lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dininin, ibadetlerin yerine getirilmesi sırasında mükelleflerin karşılaşacağı zorlukları gidermeye yönelik olarak tanıdığı kolaylıklardan biri de mestler üzerine mesh uygulamasıdır.

Gerek yolculuk gerekse ikamet hallerinde mestler üzerine mesh yapılması Hz. Peygamber (asm) efendimizin sünnetiyle sabit olan bir ruhsat hükmüdür. (Buhari, Ṣalat, 25; İbn Mace, Ṭaharet, 86; Nesai, Ṭaharet, 98)

Mestler üzerine meshin caiz olabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır:

- Ayaklar yıkanarak alınan bir abdestten sonra giyilmiş olması,

- Ayağa giyilmiş olarak normal bir yürüyüşle yaklaşık 5 km. veya daha fazla yürünecek kadar dayanıklı olması,

- Mestlerin, ayağa giyildikten sonra bağsız olarak durabilecek kadar sağlam ve kalın olması,

- Mestlerin her birinde, en küçük ayak parmağının üç katı kadar genişlikte delik bulunmaması,

- Suyu emerek hemen ayağa geçirmemesi gerekir.

Eğer bu şartları sağlıyorsa, mest yıpranmış olsa da giyilmesinde ve üzerine meshedilerek abdest alınmasında bir sakınca yoktur. Mest olma özelliğine zarar verecek bir durum varsa, tamir edilerek de kullanılabilir.

Ehl-i sünnet alimlerince, mest üzerine mesh uygulamasının kabul edilmesi imanın kuvvetli unsurlarından biri olarak görülmüş, bunu caiz kabul etmeyenler Ehl-i bidat olarak nitelendirilmiştir. (bk. TDV İslam Ansiklopedisi, Mesh md.)

Abdestli olarak ayağına mest giyen kimse, mest giydikten sonra abdestinin bozulmasından itibaren, mukim ise bir gün, yolcu ise üç gün mestleri üzerine mesh edebilir.

Hz. Peygamber (asm) misafir için üç gün üç geceyi, mukim için de bir gün bir geceyi mest üzerine mesh süresi olarak tayin etmiştir. (Nesâî, Taharet, 98)