Allah'tan dert istenir mi?

Soru Detayı

- ​Ailem varlıklı, rahat bir yaşamım var ve bir sürü maddi imkanlara sahibim. Çocukluğum da mutlu geçti Elhamdülillah.
- Fakat zorluklarla boğuşan, açlıkla sınanan, sevdiklerini kaybetmenin acısıyla harap olan insanları gördükçe çok büyük bir suçluluk duygusu hissediyorum ve düşünüyorum eğer onlar bu imtihanları geçerlerse çok büyük nimetlerle mükafatlandırılacaklar fakat ben böyle durumlarla boğuşmadığım için onlarla Allah katında aynı mertebeye çıkamayacağım diye düşünüp üzülüyorum.
- Hem rahattayım diye suçluluk duyuyor hem de Allah'a manevi olarak onlar kadar yaklaşamayacağım diye üzülüyorum. Bunun için Allah'tan beni de zorluklarla imtihan etmesini istesem yanlış mı yapmış olurum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zorluklarla imtihan olmayı istemek, bizim gibi avam için uygun değildir.

Allah’ın bolluk içinde olan bir ailede seni yaratması onun takdiridir. Sizin bu açıdan bir sorumluluğunuz yoktur. “Şükreden zengin mi, sabreden fakir mi daha hayırlı olduğu” konusunda eskiden beri bir tartışma vardır.

Nice zenginler vardır ki kedine verilen nimetlerin şükrünü hakkıyla yerine getirdikleri için pek çok fakirden daha üstündür.

İmam Zeynelabidin Hazretlerinin çok güzel bir tespiti vardır; şöyle der:

“Allah beni hangi halde bulundurursa ben ona rıza gösteririm. Fakirsem zenginlik halini, zengin isem fakirlik halini istemem. Hasta isem sağlığı, sağlıklı isem hastalığı istemem. Allah benim için neyi uygun görmüşse ben de ona razıyım, o durumun değişmesini arzu etmem.”

Şükrün eda edilmesi demek, farz, vacip ve nafile / sünnet kabilinden olan ilgili bütün vecibeleri yerine getirmek demektir.

Bu sebeple, mevcut durumunuzu verimli hale getirmek için dünya hayatı bakımından olduğu gibi ahiret hayatı bakımından da en verimli bir duruma taşımak gerekir.