Allah’ın veli kulları gizliyse, müminler nasıl evliya olur?

Soru Detayı

- Al-i İmran 68 der ki Müminler Allah’ın evliyasıdır. Fakat bir hadiste de Allah beş şeyi beş şeyden gizlemiştir, der. Bir maddesi şöyle: Velisini kullarının içinde gizlemiştir. İkisi bir araya gelince nasıl anlamak lazım?
- Mümin gizli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evvela, ilgili ayette: “Müminler Allah’ın evliyasıdır.” denilmemiş, “Allah müminlerin velisidir / dostu ve yardımcısıdır.” mealindeki ifadeye yer verilmiştir. Bu iki ifade arasında çok fark vardır.

- İkincisi, “velayet” bir cihetle iki kısımdır:

a) Velayet-i amme: Bu velayet her mümin için geçerlidir. Allah’a iman eden her mümin Allah’ı sevip saydığı ve onu dost ve yardımcı kabul ettiği için, bu manada Onun velisidir.

b) Velayet-i hassa: Bu velayet, normal müminlerin ötesinde Allah’a itaat eden, onu sevip sayan, ona yakınlık ve dostluk kuran ve evliya dediğimiz kimselerin velayetidir.

İşte “Allah velilerini, kullarının içinde gizlemiş.” sözü bu velilik için geçerlidir...